Imec og Renesas’ SAW-filterfrie rekonfigurerbare transceiver i 40nm CMOS.

Utvikler radio uten SAW-filter

Imec og Renesas Electronics presenterte en rekonfigurerbar transceiver som ikke trenger akustisk overflatebølge (SAW)-filtre, under konferansen ISSCC2011. Det innebærer blant annet at antennedesignet blir enklere.

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

Dette er nok et samarbeidsprosjekt som belgiske Imec arbeider med. På konferansen International Solid-State Circuit Conference (ISSCC2011) som arrangeres denne uken, presenterte Imec og Renesas Electronics en rekonfigurerbar transceiver uten SAW-filter.

Dette skal være et gjennombrudd for helkonfigurerbare radioer siden man kan roe ned rigide krav til antennefiltre. Antennedesign har liten fleksibilitet på grunn av kompliserte filtreringsspesifikasjoner. Men altså ikke lenger, skal vi tro de to selskapene.

Scaldio er navnet på transceiveren og den er kompatibel med flere trådløs-standarder, inkludert 4G-standarden 3GPP-LTE.

Bakgrunnen for denne utviklingen er det faktum at én terminal (f eks mobiltelefon) må forholde seg til mange typer tjenester. Det er dette som driver utviklingen av rekonfigurerbare radioer i dyp submicron CMOS, heter det i en melding fra Imec.

Spesielt gjelder det 3GPP-LTE, siden denne bruker mange forskjellige frekvenser og båndbredder. Da er multimodusegenskaper et must, sier de.

Og derfor er Scaldio løsningen for produsenter av håndsett, mener samarbeidspartnerne.

Flere detaljer kan leses her. (hele pressemeldingen fra imec)

Powered by Labrador CMS