Ukraina og Bangladesh imponerer
Telenors tall for tredje kvartal viser fortsatt fremgang. Konsernsjefen skryter av utviklingen i Ukraina og Bangladesh.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
I tredje kvartal 2006 økte Telenors driftsinntekter med 35 prosent sammenliknet med tredje kvartal 2005, til 23,9 milliarder kroner. Resultat før skatt var 6,1 milliarder kroner. I løpet av kvartalet økte totalt antall mobilabonnement med ni millioner til 105 millioner.
- De fleste av våre virksomheter forbedret sine marginer sammenliknet med samme kvartal i fjor, sier Telenors konsernsjef, Jon Fredrik Baksaas.
De tre mobilvirksomhetene i Skandinavia viste solid vekst i driftsinntekter og marginer. Kyivstar i Ukraina hadde en inntektsvekst i lokal valuta på 48 prosent og en EBITDA-margin på 60 prosent.
- Vi er spesielt fornøyd med resultatene i våre nordiske mobilvirksomheter, som viser gode forbedringer. Samtidig fortsetter Kyivstar i Ukraina og GrameenPhone i Bangladesh å imponere, med solide resultater. Vi har utvidet vårt nærvær på Balkan og er glade for å kunne inkludere Telenor Serbia i konsernet, sier Jon Fredrik Baksaas.
For fastnettet i Norge er den underliggende inntektsreduksjonen på 6,5 prosent. Den økte inntektsreduksjonen skyldes i hovedsak prisreduksjoner og overgang til mobilbruk når det gjelder taletrafikk. Mer enn 50 prosent av norske husstander har bredbåndstilknytning og nesten 20 prosent er uten tradisjonell fasttelefon. I løpet av kvartalet økte antall xDSL-abonnement i Norge med 15.000 til 542.000. Telenor har totalt 1,1 millioner privatabonnement ved utgangen av tredje kvartal 2006.
Den nordiske Broadcast-virksomheten økte driftsinntektene med 13 prosent, og EBITDA nådde et rekordnivå på 485 millioner kroner. Antall betal-TV-kunder (DTH) økte med 8.000 i tredje kvartal 2006, til 929.000. Antall kabel-TV-kunder økte med 4.000, til 691.000 kunder.
Basert på de gode resultatene og den positive utviklingen i tredje kvartal 2006, er utsiktene for året justert sammenliknet med forrige kvartalsrapport. For 2006 forventer Telenor en inntektsvekst på rundt 35 prosent og en EBITDA-margin før andre inntekter og kostnader på rundt 36 prosent. Investeringer (Capex) i forhold til driftsinntekter forventes å bli rundt 20 prosent, opplyser selskapet.