Vil gjøre noe med fastnettet

Ny rapport kan føre til tiltak for å øke konkurransen i fastnettet.

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

Post- og teletilsynet og Konkurransetilsynet vil se nærmere på nye tiltak for å begrense Telenors makt, skriver dn.no. ECON og Oeconomica har de siste årene gått det norske kommunikasjonsmarkedet i sømmene på oppdrag fra de to tilsynene. Og budskapet er at nå må noe gjøres med fastnettet.

- Det er uheldig at en aktør eier både det faste telefonnettet, flere mobilnett, kabelnett, bakkekringkastingsnettet og et satellittdistribusjonsnett. Dette er nett som kunne vært i betydelig konkurranse med hverandre dersom de hadde hatt ulike eiere, heter det i rapporten.

Den kommer med en rekke forslag til tiltak, og noe av det viktigste som må gjøres er å redusere Telenors makt i fastnettet, og spsielt den siste kobberbiten som går frem til husstandene i Norge, mener rapporten.

Konkurransetilsynet og PT vil lover nå langt strengere regulering av denne delen av nettet, og vil vurdere om det kan treffes tiltak som kan fremme utviklingen mot effektiv nettverkskonkurranse i Norge.

Arbeidet i tilsynene med å se på Telenors roller i mange markeder startet som et eget prosjekt i konkurransetilsynet i desember for to år siden. Da var ett av hovedmålene nettopp å se på kontrollen av Telenors forvaltning av fastnettet. Telenor har store inntekter på å gi andre teleselskaper tilgang til det landsdekkende telenettet, som Telenor i sin tid fikk av staten.

Powered by Labrador CMS