Utvikler mobilTV for S-båndet
Alcatel og Samsung Electronics har inngått en avtale om samarbeid innenfor utvikling av mobil-TV for S-båndet i DVB-H-standarden.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
Samarbeidet inngår i Alcatels "Unlimited Mobile TV"-prosjekt. For Alcatel og Samsung er målet å kunne levere en helhetsløsning til operatører for distribusjon av høykvalitets mobilTV-tjenester til sluttbrukerne.
Selskapene kommer også til å samarbeide i markedsføringen av produktene og støtte standardiseringsprosessen i DVB-forum. I første fase angår dette Europa der S-båndet er tilgjengelig i dag. Løsningen for DVB-H over S-båndet gjør det mulig for operatørene å få full mobilTV-dekning både på lands- og kontinentnivå, innendørs som utendørs.
- Målet med Alcatels "Unlimited Mobile TV" er å gjøre TV tilgjengelig via mobiltelefonen overalt i byer og på landet, inne som ute, sier Norden-ansvarlig i Alcatel, Lars Boilesen.
Løsningen skal ha stor fleksibilitet når det gjelder programvalg og dessuten perfekt bildekvalitet, uansett antall seere. Denne komplette dekningen er mulig takket være en unik kombinasjon av landbaserte sattelitter og et nettverk av forsterkere plassert i tilknytning til mobil- basestasjoner.
Løsningen utnytter S-båndet, en videreutvikling av DVB-H standarden i 2 GHz-båndet, og en telefrekvens mellom 2.17 og 2.2 Ghz som vanligvis forbindes med satellittbruk og som grenser opp mot 3G/UMTS-båndet. Dette 30MHz-båndet er i dag tilgjengelig over hele Europa.