Teletopia tar innersvingen

Teletopia er ferdig med første fase av byggingen av et tredje GSM-nett i Norge, og kan nå kreve samkjøring med Telenor og NetComs nett i resten av Norge.

Publisert

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

Teletopia, som er i flere feider med Telenor, vil dermed kunne tilby tjenester i eget nett etter sommeren, skriver dn.no.

Teletopia-sjef Robert Hercz fikk tilslaget på en GSM-frekvens i desember 2001 med en budsum på 51.750 kroner. Hercz er mannen som i en årrekke har kranglet med Telenor om tilgang i den tidligere monopolistens nett. Nå bygger han et eget.

Ved å sette opp et fåtall basestasjoner i de største byene kan Teletopia kreve en nettavtale med Telenor Mobil og NetCom for å dekke resten av Norge. Dermed kan det komme nye diskusjonsrunder mellom Hercz og Telenor om denne tilgangen, som Post- og teletilsynet har regelfestet.

Det nye GSM-nettet - T3 - blir det tredje GSM-nettet i Norge ved siden av Telenors og NetComs nett.

Gjennom avtaler med de to GSM-aktørene vil Teletopia sikre dekning over hele landet en gang etter sommeren.

Teletopia har forøvrig valgt Ericsson som hovedleverandør av sitt mobile GSM/GPRS-nettverk i Norge. Kontrakten innebærer blant annet at Ericsson skal levere kjerne- og radionettet samt management-systemer og programvare til Teletopias kombinerte GSM/GPRS nettverk. Leveranse av utstyr ble påbegynt i 2002.

Teletopia vil med sitt kombinerte GSM/GPRS nettverk bli en komplett mobiloperatør, heter det i en pressemelding. Ericssons nettverksløsning vil gjøre det mulig for Teletopia å tilby sine kunder avanserte, innovative og interaktive Mobilt Internet-tjenester.

Powered by Labrador CMS