Presser telefonkablene enda mer

Ericsson er på vei med kommersielle produkter som utnytter vanlige kopperkabler enda mer. Men det krever seks synkrone kopperpar.

Publisert

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

Det er i forbindelse med Broadband World Forum i Paris at Ericsson har vist sin teknologi som klarer 500 megabit/s på vanlige kopperkabler. Dette er fem ganger raskere enn den teoretiske grensen til VDSL2, i følge etn.se.

På Ericssons lab har de demonstrert 500 megabit/s over 500 meter. Ericsson innrømmer at en praktisk tilpasning med disse hastighetene selvsagt blir vanskelig, men mener det tross alt er et stort skritt framover.

Teknikken kalles vektorisert VDSL2, og et viktig område er returtrafikk i forbindelse med mobiltelefoni.

Nettopp fordi det kreves seks kopperpar, er det vanskelig å se dette i private hjem. Siden man må trekke kabler uansett, så er fiber mer nærliggende. Det er først og fremst kommunikasjon i forbindelse med basestasjoner at teknikken vil være nyttig. Særlig der det allerede finnes flere kopplerkabler.

Powered by Labrador CMS