Roboten Ava 500 skal paradoksalt nok bidra til mer personlig arbeidsplass.

Møt fremtidens kollega

Her er en selvgående robot som styres fra iPad-grensesnitt, finner fram på egen hånd i kontorlandskapet eller på fabrikken og lar kollegaer møtes ansikt til ansikt, uavhengig av avstand.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

Det er Cisco og iRobot Corp, én av verdens ledende leverandører av robotiserte teknologiløsninger, som nå akter å samarbe om Ava 500, noe de kaller en telepresence-robot.

I stedet for at roboten må styres, finner den selv veien ved å kartlegge sine omgivelser. Dermed kan den på egen hånd navigere seg gjennom travle arbeidsplasser som kontorer, fabrikklokaler og laboratorier uten å komme borti noe eller noen. iRobot brukes allerede i dag på sykehus som en del av en FDA-godkjent telemedisinsk løsning.

På fremtidens arbeidsplasser kan roboter være et naturlig element, og fungere både som budbringere og fysiske «verter» for sine brukere. Ava 500 er et godt eksempel på hva som vil komme, mener de to selskapene.

Brukeren av Ava 500 kan kontrollere roboten via et iPad-grensesnitt, og destinasjoner kan velges ved å trykke på ønsket sted på et kart, ved å velge et rom eller en ansatts navn. Etter at lokasjon er valgt, vil en ledig robot aktiveres og ta med brukeren til ønsket sted. Roboten kan brukes i «privat» og «åpen» modus, slik at brukeren til og med kan stanse i en korridor og ha en ad-hoc-samtale med en kollega.

Roboten kan ta seg rundt i lokalene og kommunisere med de ansatte.

Når sesjonen er avsluttet, returnerer Ava 500 automatisk til sin stasjon for lading. Autonom navigasjon betyr at roboten selv finner frem, uten å måtte «styres» av brukeren.

Målet er at samhandling på store og hektiske arbeidsplasser skal bli både enklere og mer personlig, og dekke behovene for høyoppløselig videosamhandling utover tradisjonelle fastløsninger som TelePresence-rom og skrivebordsløsninger.

Roboten gjør full bruk av Ciscos videosamhandlings- og trådløsteknologier.

Ciscos TelePresence-system, EX60, og selskapets Aironet 1600-serie med trådløse aksesspunkter, bidrar sammen til HD-video og god lydkvalitet. Ciscos TelePresence-system i EX-serien, brukes av ledere og kunnskapsarbeidere verden over, for å kunne møtes ansikt til ansikt uten å måtte reise.

– Mulighetene med iRobot er et perfekt eksempel på hvordan vi kan bruke Ciscos brede portefølje med høykvalitets videosamhandlingsløsninger til å adressere noen helt spesifikke, vertikale kommunikasjonsbehov, sier Snorre Kjesbu (bildet), konserndirektør i Cisco.

Snorre Kjesbu

For å se roboten i aksjon, klikk her: www.irobot.com/ava500.
Mulige bruksområder for Ava 500 inkluderer:
·         Fjernsamhandling: La de ansatte som ikke er lokalisert i bedriftens lokaler delta mer personlig i team som krever høy grad av samarbeid.
·         Lederstyring: Roboten lar ledere av satellitteam være mer personlig til stede og bevege seg gjennom et kontormiljø.
·         Rundturer og inspeksjon: Gir mobil tilgang til områder som fabrikklokaler, laboratorier, kundesentre og næringsanlegg
·         Fjernopplæring og -presentasjoner: Roboten muliggjør en mer personlig og interaktiv tilnærming til fjernopplæring og -presentasjoner.

Powered by Labrador CMS