Mobil i fly
Nå vil SAS tillate enkelte nye mobiltelefontyper brukt ombord i fly.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
Scandinavian Airlines blir det første flyselskapet som tillater begrenset bruk av mobiltelefon om bord i flyene, skriver dn.no. Passasjerene kan ennå ikke ringe fra flyene, men det meste annet av funksjoner på utvalgte nye telefoner kan nå benyttes om bord.
Utvalgte nye mobiltelefoner har et eget flight-safe mode der telefonen er slått på uten å sende eller ta imot signaler. Dermed påvirkes ikke flysikkerheten. Med denne funksjonen kan flypassasjerene hos SAS for eksempel oppdatere sin kalender, skrive e-post og notes, redigere dokumenter, spille spill og lytte til musikk, samt anvende mobilens innebygde kamera - alt unntatt å ringe.
- Vårt hjemmemarked er verdens mest IT-tette region, så vi vil helt naturlig tilby våre passasjerer å benytte elektronisk utstyr der det er mulig. Vi har derfor en kontinuerlig dialog med produsenter av telekommunikasjon, sier produktansvarlig Ulf Ingnäs i SAS til dn.no