Mobil blir IP-telefon
Det har lenge vært et ønske å få mobiltelefonen til å bli en del av fasttelefonsystemet, helst automatisk. Nå skal én løsning være klar, så lenge du bruker IP-telefoni.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
Aastra Telecom utnytter den nye GSM- og WiFi-telefonen Nokia E60 og IP-telefonserveren NeXspan IP call server. Da trenger brukeren bare én telefon.
Det er ikke minst nye telefoner med både GSM og WiFi som gjør dette mulig, sammen med IP-telefoni.
Selskapet, som er leverandør av IP-telefoni til bedrifter, har testet Nokia E60 og funnet den 100 prosent kompatibel med Aastras SIP-baserte voice over IP-systemer.
I samme øyeblikk som mobiltelefonen blir gjenkjent av bedriftens trådløse nettverk, blir telefonen også gjenkjent av Aastras NeXspan-plattform og blir dermed en del av bedriftens IP-telefoniløsning. Det betyr at alle tjenester som finnes på stasjonære IP-telefoner også kan utnyttes på mobiltelefonen. For eksempel vil telefonen bli en del av bedriftens sentralbord, og informasjon om tilgjengelighet oppdatert. Alle opplysningene på Aastras call server blir utvekslet automatisk, i tillegg til at innstillingene på Aastras call server blir gjort tilgjengelige på mobiltelefonen.