Svensk produksjonsnettverk

Danner nytt nettverk for å samarbeide om elektronikkproduksjon.

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

Det nye nettverket EQS skal ta opp tråden der mønsterkortnettverket MQS slapp den. EQS blir imidlertid bredere innrettet, og skal omfatte alt fra Lean development, byggemetoder og pålitelighet til ren kretskort- og mønsterkortproduksjon, ifølge en av ildsjelene bak, Per-Erik Tegehall i forskningsinstitusjonen IVF.

 

- Jeg tror det er stor interesse for disse spørsmålene i industrien, og vi kommer til å lansere EQS på et seminar i Stockholm 8. februar, sier Tegehall til Elektroniktidningen.

 

Tanken bak EQS (Elektronikkvalitet genom samverkan) er at det skal være en møteplass for industri og industriforskningsinstituttene. Foruten IVF vil også forskningsinstituttet Kimab delta.

- Vi mangler et slikt forum i dag, sier Tegehall, som mener bl.a. ovegangen til blyfritt har økt kompleksiteten og gjort det vanskeligere å sikre kvaliteten i elektronikkproduksjon. – Mange standarder har ikke fulgt opp, og dessverre er det ikke alltid tilstrekkelig å henvise til en IPC-standard når man bestiller, påpeker han.

Powered by Labrador CMS