Støtte til JSM

USA bekrefter støtte til integrasjon av det norske missilet JSM i de nye F-35 kampflyene. Dette åpner muligheter for et nytt industrieventyr.

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

I forbindelse med at forsvarsminister Espen Barth Eide i dag kunngjorde starten på bestillingen av 52 nye kampfly, ble det også kjent at amerikanske myndigheter tidligere denne uken endelig bekreftet at de vil støtte integrasjon av verdens mest avanserte luft-bakkemissil, JSM, i de nye flyene.

Ifølge nettstedet e24.no betyr dette at amerikanerne kan stille med utviklingshjelp i form av testfly, ingeniører og annen kompetanse overfor Kongsberg Gruppen, som utvikler missilet.

Basert på det foreløpige salget av F-35 er salgspotensialet for JSM anslått til mellom 20 og 25 milliarder kroner.

– Vi ser konturene av et norsk industrieventyr, sa Barth Eide på pressekonferansen i dag.

Les mer om saken på e24.no.

Powered by Labrador CMS