SFT uforstående

Statens forurensingstilsyn stiller seg uforstående til påstandene om at strenge miljøforskrifter vil fjerne mange elektronikkprodukter fra butikkhyllene.

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

Flere bransjeorganisasjoner frykter at forslaget til nye, strengere restriksjoner på miljøgifter vil sette kroken på døra for elektronikkprodukter slik vi kjenner dem i dag. Det stiller Inger Grethe England, sjefingeniør ved seksjon for produktrettet miljøvern hos Statens forurensningstilsyn, seg helt uforstående til.

- Poenget med en høring er nettopp å få alle sider av saken belyst, og skulle det vise seg at grenseverdiene er for lave, eller at det ikke finnes gode nok alternativer, ja, så må vi selvsagt vurdere endringer, sier England til Aftenposten i dag.

England kan vanskelig se at konsekvensutredningen til SFT ikke skal ha vært god nok.

Likevel har SFT har mottatt nærmere 70 svar i høringsrunden. Et antall England også mener er overraskende høyt. Hun innrømmer overfor avisen at SFT blant annet ikke var klar over et stoff som f.eks. arsen, som brukes i gallium-arsenid (GaAs) halvledere, er viktig i mange elektronikkprodukter.

Engeland ønsker ikke å kommentere i hvilken grad ønsket om å gå lenger enn EU og resten av verden, er politisk motivert. – Vi skal bare utarbeide et forslag, sier hun.

Powered by Labrador CMS