Revidert RoHS: IPC ber EU tenke seg om

IPC har gitt ut et dokument der de ber medlemmene i EU-parlamentet om å sørge for at det reviderte RoHS-direktivet blir vitenskapelig basert og samkjørt med REACH.

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

Dokumentet «Recasting the RoHS Directive: An Opportunity to Solidify its Scientific Basis in Support of Comprehensive Environmental Regulation» er sendt til EU-rådet og medlemmer i EU-parlamentets miljøkomité.

Det som bekymrer elektronikkindustrien mest, i følge IPC, er en endring foreslått av EU-parlamentet som forbyr alle bromerte og klorerte flammehemmere, polyvinyl-klorid (PVC), klorinerte plastiserere og tre ftalater. Disse endringene vil kunne svekke det vitenskapelige grunnlaget i RoHS-direktivet og direkte motsi REACH-reguleringen, en omfattende kjemikalieregulering som setter en global standard for sikkerhet i forbindelse med håndtering av kjemikalier.

– Å begrense en hel klasse av kjemiske forbindelser – bromerte og klorinerte flammehemmere – uten et sterkt vitenskapelig grunnlag, risikerer at man forkaster samfunnsmessige ressurser i forbindelse med utvikling og implementering av erstatninger, og dermed risikere uønskede konsekvenser knyttet til alternative substanser, sier Fern Abrams, direktør for myndighetskontakt og miljøpolitikk, IPC.

I følge forslaget fra EU-parlamentet vil tetrabrombisfenol-A (TBBPA), den viktigste flammehemmeren i kretskort, bli forbudt i det reviderte RoHS-direktivet. Det vil være direkte selvmotsigelse av REACH (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals). IPC skriver i en melding i dag at flere vitenskapelige studier av TBBPA, inkludert en omfattende risikoanalyse fra EU, viser at TBBPA er sikker, både med hensyn til helse og miljø.

– Full samkjøring mellom RoHS-direktivet og REACH vil gi minst mulig regulatorisk overlapping og bekrefte EUs troverdighet over hele verden, sier Lee Wilmot, direktør for miljø, helse og sikkerhet, TTM Technologies og styreleder i IPCs styringskomité for miljø, helse og sikkerhet. – For å sikre positiv miljøpåvirkning må nye RoHS forbedre det vitenskapelige grunnlaget i dette viktige miljødirektivet, og forene europeiske kjemikalieregulativ ved å samkjøre RoHS og REACH. En motsatt handling vil bli oppfattet som politisk hestehandel som både kan påvirke miljøet negativt og føre til en vesentlig kostnad for industrien.
Dokumentet kan lastes ned her (pdf).

Relaterte artikler:
Nye RoHS vil ta tid

Powered by Labrador CMS