Qt blir gratis
§ return ElektronikknettImportHelper::emptyCheck('Nokia har valgt å slippe programvareverktøyet Qt fra Trolltech som åpenkildekode. Det er gode nyheter for utviklere, og for Nokia også?','caption'); §
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
Mange forventer at dette betyr et skred av plattformuavhengige programmer. For med Qt kan man utvikle programmer som virker på tvers av plattformer som Linux, OSX, Windows, Windows CE, Java og Symbian. Til og med Webkit er en gratiskomponent som blant annet ble brukt til å lage Apples nettleser Safari og Google Chrome.
For Nokia betyr dette at det (forhåpentligvis) blir flere programmer til deres plattform.
For kommersielt bruk har Qt kun hvert tilgjengelig mot en lisensavgift – en høy avgift i følge mange utviklere. Ikke-kommersielle utviklere har imidlertid fått tilgang til den åpne kildekoden.
Relaterte artikler:
Nokia kjøper Trolltech