PC i miniatyrformat
Det nye 1GHz moderkortet fra Via Technologies med makrell-i-tomat-boks-format.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
Via Technologies har demonstrert et 1 Ghz moderkort med målene 10 x 7 cm. Det nye formatet har fått betegnelsen pico-ITX, og er en oppfølger til Vias tidligere mini-ITX og nano-ITX formater.
Ifølge Elektroniktidningen har Via demonstrert både Windows XP og Vista på det første kortet som er lansert i serien, Epia PX.
Kortet benytter en 1GHz Via C7-prosessor med enten kretspakken CX700M eller VX700. Sistnevnte er mest PC-tilpasset, med blant annet en ekstra USB-port. Førstnevnte har videoinngang og støtte for HDTV.
På selve kortet er det rene porter kun for VGA og Ethernet, de øvrige grensesnittene finnes i form av pinnekontakter.
Ifølge Elektroniktidningen spekuleres det i en utsalgspris på rundt 250 USD, men det er ikke angitt noen lanseringsdato.