Microchip stevner Luminary
Også Microchip føler trang til å trekke konkurrenter for retten.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
I dette tilfellet tok det bare to uker fra nykommeren Luminary Micros lansering av 32-bits mikrokontrollere til en stevning ble avlevert fra markedslederen Microchip.
Da Luminary Micro lanserte sine to første Arm-baserte 32-bits styrekretser med navnet Stellaris i slutten av mars var den lave prisen - 1 dollar stykket - ett av de fremste salgsargumentene. Det gikk ikke upåaktet hen.
Microchip saksøker nå Luminary for brudd på patentrettigheter på tre punkter. I søksmålet kreves både umiddelbar salgsstopp og skadeerstatning.
Luminary avviser ikke uventet anklagene, og mistenkeliggjør i stedet Microchips motiver. Ifølge en pressemelding fra Luminary har ikke Microchip gjort forsøk på å ta kontakt for om mulig løse saken utenfor domstolene.
Microchip har tidligere saksøkt flere bransjekolleger, senest Zilog, der deres 8-bits Z8 Encore ifølge selskapet skal krenke de samme tre patentene som man nå stevner Luminary for. Ifølge EE Times har dette søksmålet resultert i at det amerikanske patentverket tar en ny titt på gyldigheten av disse patentene.