Intel: Det verste er over

§ return ElektronikknettImportHelper::emptyCheck('Intels første kvartal viste en omsetning på 7,1 milliarder dollar, ned fra 8,2 milliarder kvartalet før. Men nå snur det, mener både Intel ogIC Insights.','caption'); §

Publisert

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

Driftsinntekten gikk ned 56 prosent sekvensielt til 670 millioner dollar. Likefullt mener toppsjefen i Intel, Paul Otellini, at fremtiden ser lys ut. Han mener at markedet allerede har nådd sitt bunnivå.

I følge Otellini bunnet PC-salget under første kvartal og at industrien nå er tilbake til normale sesongsvingninger.

Dette understøttes forsåvidt av analysefirmaet IC Insigths, som mener at halvledermarkedet går opp etter sommerferien. De regner til og med at vi vil se tosifret vekst mellom 2010 og 2011. Får de rett har markedet hentet seg opp til 2007-nivå i 2011.

Grunnlaget for optimismen er at annet halvår alltid er bedre enn første. I tillegg er nå lagerbeholdningene  brutalt korrigert både hos distributører og produsenter. Tredje argument er at de globale bruttonasjonalproduktene kommer til å snu fra negativt til positivt i løpet av annet halvår – ikke minst på grunn av statlige støttepakker som i følge IC Insights nå er oppe i 2000 milliarder dollar.

Kilder: New Electronics, etn.se

Powered by Labrador CMS