AMD og Texas i samarbeid om multimediamodul

De to selskapene skal utvikle en krets som kombinerer flash og DSP i samme innkapsling, blant annet for å spare plass.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

Ved å kombinere AMDs flashminner med Texas Instruments' Omap, Open Multimedia Platform, en DSP-basert plattform for tredje generasjon (3G) mobilkommunikasjon, tror selskapene at det er mulig å spare opptil 100 kvadratmillimeter kretskortflate.

I tillegg til å spare plass, skal den kombinerte kretsen kunne redusere effektforbruket med opp til 30 prosent. Den største besparelsen her ligger i at behovet for eksterne busser reduseres. Mindre plassforbruk resulterer nødvendigvis ikke i mindre produkter (er ikke grensen nådd for hvor små ting man kan håndtere?), men desto mer plass til nye funksjoner, som for eksempel Bluetooth, GPS eller andre "gadgets".

Det er meningen at den nye kretsen skal kapsles i Texas' Microstar teknologi - en BGA basert brikke. Det er ventet at den vil få ben å gå på (sic), ettersom både Ericsson, Nokia og Sony har bekjentgjort at de kommer til å bruke Omap i neste generasjon mobiltelefoner og mobile hånd-PCer, samt andre håndholdte multimediaprodukter.

Powered by Labrador CMS