Etterspurte distributørkretser
electronica 2010: EBV lanserte tidlig i år EBVchips, et konsept der kunde og leverandør kan utvikle brikker i samarbeid. På electronica ble de første resultatene presentert.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
Toppsjefen i EBV, Slobodan Puljarevic, sa på en fullsatt pressekonferanse at dette er et konsept der alle vinner.

– Kundene får tilgang til siste teknologi med løsninger som er tilpasset egne ønsker. Leverndørene får kunnskap om kundenes teknologibehov og -ønsker. Distributøren EBV får anledning til å møte forskjellige kunder med ny teknologi, sier Puljarevic.
Først og fremst er det et tilbud i EBVs vertikale markeder, men er tilgjengelig for alle kunder. Samtidig forsøker de å kombinere forespørsler fra ett kundesegment for å redusere risiko. Det vil si at dersom det er en 8-10 kunder som ønsker samme løsning skal det ikke være mye dyrere enn andre løsninger.
– Alle komponenter er merket av de forskjellige leverandørene, og det er også de som står for garantien, sier Puljaveric. – Vi samler inn data og definerer en grov spesifikasjon. Deretter velger vi den av våre leverandører som passer best til produktet og ber om et tilbud, sier han.
Responsen har i følge selskapet vært enorm.

På electronica viste de fram de første resultatene, blant annet en IGBT-modul kalt Genesis som er en integrert løsning for solcelleinvertere for 2,5-5kW. Halvlederne er produsert av Vishay.
Wizard er en strømforsyningsmodul laget av National Semiconductor som kan levere syv forskjellige spenninger fra én matespenning.

Sammen med univsersitetet i Bochum har de fått fram en lyssensor som leser lysvinkler og er tenkt til å styre LED-baserte hovedlys i biler.
Sammen med Texas Instruments har EBV utviklet en grensesnittkomponent for industrimarkedet – medisinsk og industriell automatisering.
Som takk for innsatsen ber EBV om enerett til salg av produktene i fra tre til fem år. Dette kan variere noe, men det vil være normalen.