JAS lover mye til norsk elektronikkindustri
Nå begynner påvirkningskrigen for alvor. JAS Gripen, som er den ene jagerflyleverandøren som har levert tilbud til regjeringen i dag, lover mange oppdrag for norsk elektronikkindustri. Verdi: Minst like mye som kostnaden av nye fly.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
I en pressemelding fra Gripen heter det at de nå har levert et tilbud som møter alle norske krav til et kampfly. Dessuten skal Norge få være med på å utvikle fremtidige generasjoner de neste 30-40 årene.
Mer konkret handler det om en gjenkjøpsavtale som er svært nær prisen på 48 Jas Gripen som er levert i dag. De har blant annet tidligere gått ut med at Thales Norway vil få levere utstyr for datakommunikasjon, satellittkommunikasjon og krypteringsutstyr til en verdi av ca 2 milliarder kroner.
Sammen med Simrad vil de etablere et nytt selskap for utvikling, produksjon og markedsføring av en rekke elektrooptiske produkter. Dette selskapet skal også inneholde et kompetansesenter for fremtidige ubemannede fly (UAV). Denne delen av kontrakten har en verdi på 6 milliarder kroner.
Ytterligere løfter er at Natech i Narvik vil få produksjon av kabler, paneler og annen elektromekanikk både til JAS Gripen og andre forsvarprodukter fra Saab, skriver elektroniktidningen.se.
Største del av kontrakten angår likevel selve flyet. Kongsberg Defence & Aerospace tilbys et samarbeid innen komposittproduksjon sammen med utvikling og produksjon av missiler over 10-15 år for drøyt 12 millarder kroner. I tillegg lover de å kjøpe ammunisjon fra Norge. Totalt sier Saab at de lover gjenkjøp til over 24 milliarder kroner, som er mer enn 100 prosent av kontraktsverdien.
Nå gjenstår det å se om beslutningstakerne tør å gå utenom den amerikanske Locheed Martin med sin F-35 Joint Strike Fighter. De lokker med et tilbud på under 20 milliarder dollar, i følge Aftenposten.no. Riktignok er vedlikeholdskostnadene holdt utenfor.