Ny laveffekt mikrokontrollerfamilie fra Microchip

Microchip lanserer den nye PIC24 «GA7»-familien med mikrokontrollere. I følge selskapet er dette de rimeligste 16-bit mikrokontrollere med 256 KB Flash minne på markedet i dag.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

De nye PIC24-komponentene designet for Internet of Things (IoT) sensornoder, portable medisinske enheter og industrielle styreapplikasjoner.

Komponentene tilbyr laveffekt modus, inkludert  flere sovemodi, ned til 190 nA – noe som gir lengre batterilevetid i bærbare applikasjoner, til en brøkdel av prisen for tidligere løsninger. De nye komponentene tilbyr også opp til 256 KB Flash og 16 KB RAM, og er tilgjengelige i 28, 44 og 48 pinns pakker, enkelte ikke større enn 4x4mm.

Produktene i PIC24 GA7-familien støtter kjerneuavhengige periferikretser (Core Independent Peripherals – CIP) som for eksempel Configurable Logic Cell (CLC), Multi-output Capture Compare Pulse Width Modulation-modul (MCCP) og Direct Memory Access (DMA). Dette tillater utviklerne å gjøre oppgaver i maskinvare, samtidig som man frigjør den sentrale prosesseringsenheten (CPU) til andre oppgaver, eller spare strøm ved å gå i sovemodus. Det nye mikrokontrollerne har også et omfattende periferisett, inkludert 12-bit, 200 kS/s Analogue-to-Digital Converter (ADC), opp til sju timere og to Universal Asynchronous Receiver/Transmitters (UARTs).

Støtte finnes i økosystemet rundt Explorer 16/32 Development Board så vel som den nye plugg-inn modulen PIC24FJ256GA705 som settes rett inn i Explorer 16/32 kortet for evaluering og utvikling. GA7-familiens kompatibilitet med Microchips etablerte programvareutviklingsplattformer, inkludert MPLAB® Code Configurator (MCC), MPLAB X IDE og XC16 Compiler.

Komponentene støttes også av Microchips MPLAB Xpress skybaserte IDE, som er et nettbasert utviklingsmiljø  som inneholder de mest populære egenskapene fra MPLAB X IDE. MPLAB Xpress inneholder den nyeste versjonen av MPLAB Code Configurator, som gjør brukerne i stand til å generere initialisering og applikasjonskode (C) med et grafisk brukergrensesnitt og pinnekart. MPLAB Xpress IDE er gratis.

Den nye familien er tilgjengelig i varianter med 64KB, 128KB og 256KB Flash og med 28-pinner, 44-pinner og 48-pinner pakkevarianter.

Powered by Labrador CMS