
Investert for å utfordre lavkostland
Oswo i Horten har som første norske bedrift installert palettrobot for å møte konkurransen fra lavkostland
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
Oswo har vært underleverandør av plater og elektromekanikk til elektronikkindustrien siden 1967. Nå har de investert i utstyr som betyr mer automatisering og mer effektiv produksjon.
– Markedet innenfor mekanisk og elektromekanisk produksjon er tøffere enn noen gang. Vi merker at våre konkurrenter i Skandinavia, Øst Europa, Tyskland og Asia beveger seg mer og mer inn på det Norske markedet, sier Arild Henriksen, salgs- og markedssjef i Oswo i en pressemelding. – For å møte konkurransen er vi nødt til å redusere kostnader ved å jobbe smartere og automatisere prosesser, slik at våre kunder velger oss og ikke kjøper i utlandet.
Som et ledd i denne prosessen har de som første bedrift i Norge anskaffet en palettrobot som mater maskineringssentra med deler. Dette gjør at de kan kjøre flere ulike produkter ubemannet, også utenfor normal arbeidstid. Roboten skal ha stor kapasitet og gir fleksibilitet til å kjøre små og store serier på en effektiv måte.

– Sammen med at vi er en totalleverandør innenfor mekanisk og elektromekanisk produksjon vil dette bidra til at vi kan møte konkurranse fra land med lavere arbeidskost enn Norge. Maskinen er allerede i drift, og de som ønsker en omvisning er hjertelig velkommen til å ta kontakt, avslutter Henriksen.