Høy omsetning av halvlederutstyr
Salget av produksjonsutstyr for halvledere nådde i fjor sitt høyeste nivå siden 2000, ifølge bransjeorganisasjonen SEMI.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
2006 ga rekordsalg av halvlederutstyr. Ifølge den nyeste rapporten fra bransjeorganisasjonen Semiconductor Equipment and Materials International (SEMI) har man ikke sett slike nivåer siden år 2000.
På verdensbasis nådde salget av produksjonsutstyr for halvledere hele 40,47 milliarder USD i 2006. Det er en vekst fra året før på 23 prosent, ifølge organisasjonen.
.
Rapporten omfatter tall fra sju av de viktigste halvlederproduserende regionene og 22 produktkategorier.
Stanley T. Myers, president og CEO i SEMI, mener mye av drivkraften i det økte utstyrssalget var et robust marked for minnebrikker, og ikke minst en økende overgang til 300 mm silisiumskiver.
For tredje år på rad brukte Japan mest penger på halvlederutstyr (9,20 milliarder USD) med Nord-Amerika på en god andreplass (7,32 milliarder USD). Etter en negativ utvikling i 2005 økte det kinesiske markedet mest av alle i 2006, med 76% til 2,3 milliarder USD.