Fredrik Celsing, toppsjef både i Elektronikgruppen AB og elektronikkvirksomehten EG Electronics. Gruppen gikk det ikke så bra for, men elektronikkdelen har det bedre.

Nedgang for Elektronikgruppen

Elektronikgruppen AB fikk en omsetningsnedgang i 2009. Resultatet gjorde det samme og endte på et tap på 57,6 millioner kroner. Men for forretningsområdet elektronikk gikk det noe bedre.

Publisert

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

I likhet med de fleste distributører traff første halvår 2009 hardt for Elektronikgruppen. I tredje kvartal merket de, i følge rapporten publisert i dag, en utjevning i markedet, og en mindre økning i ordre ble registrert i fjerde kvartal.

Total omsetning for gruppen i 2009 ble på 593,3 millioner kroner (dagens kurs), mot 772,6 millioner i 2008. Det er en nedgang på 23 prosent. Ordreinngangen gikk ned 18 prosent for året, fra 729 millioner i 2008 til 596,5 millioner kroner i 2009. Resultatet ble -57,6 millioner kroner, mot -11,3 millioner kroner året før.

I fjerde kvartal ble omsetningen 147 millioner kroner (konsolidert), mot 217 millioner samme kvartal 2008. Det representerer en nedgang på 32 prosent. Resultat før skatt ble -8,5 millioner kroner, mot -10,2 samme kvartal året før.

Elektronikkvirksomheten EG Electronics hadde det noe bedre. Her kan de melde om positivt resultat, hvis man tar bort personalreduksjonskostnader. Dessuten ble det gjennomført kostnadskutt og effektiviseringstiltak som bidro til resultatet.
EG Electronics omsatte i 2009 for 419 millioner kroner, mot 543 millioner året før. Ordreinngangen gikk ned fra 505 millioner kroner til 418 millioner.

Driftsresultatet for Electronics ble -1,9 millioner kroner, mot 30 millioner året før. Men da er altså kostnader i forbindelse med oppsigelser tatt med. Totale restruktureringskostnader her ble på 5,7 millioner kroner.

Denne delen av gruppen har Norden og Kina som hovedmarkeder, og i Nord-Europa opplevde de et svakt industrimarked for hele året, mens Kina og Asia har hatt vekst hele tiden. Derfor åpnet de også et kontor i Bangalore, India, i desember.

Gruppen har tre forretningssegmenter: Elektronikk, produkter og produksjonsteknologi.

Powered by Labrador CMS