Litium svovel-batterier skal ha bedre sikkerhet, energitetthet og mindre vekt enn litium ion. Nå er det inngått samarbeid mellom Oxis Energy og Hans H. Schive om utvikling av batteriøsninger.

Skal samarbeide om litium svovel-batterier

Hans H. Schive og OXIS Energy skal samarbeide om utvikling av litium svovel (Li-S) batteriløsninger.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

Hans H. Schive og OXIS Energy har inngått et samarbeid som kombinerer OXIS’ kompetanse i å utvikle litium svovel-batterier, omtalt som neste generasjon oppladbare batteriløsninger, med Schives design og produksjon av kundespesifiserte batteripakker.

Schive vil utvikle Li-S oppladbare batterisystemer i nært samarbeid med kunder innenfor offshore-, subsea-, militære- og industrielle applikasjoner.

Celleteknologien fra OXIS skal ha lavere vekt, økt sikkerhet, høyere energitetthet og økt antall ladesykluser sammenlignet med dagens litium ion-løsninger.

– Dette er en viktig avtale for oss, sier Erik Hagelien hos Schive. – Vi er stolte av å være i forkant av utviklingen av litium svovel batteriløsninger mot kundesegmenter som krever økt fleksibilitet og sikkerhet i fremtidige applikasjoner.

I følge Hagelien er det betydelige muligheter for Li-S teknologien, både innenfor forsvarsapplikasjoner som kommunikasjonsløsninger og kroppsnært utstyr, og offshore og subsea hvor vi ser økt etterspørsel etter oppladbare litium løsninger.

– Litium svovel vil være en utmerket teknologi for energilagring knyttet til fornybare energiløsninger som vind, sol og bølgekraft, avslutter han.

Powered by Labrador CMS