
EIF inntok Bergen
Denne uken gikk EIF-utstillingen av stabelen i Bergen, med bred representasjon fra medlemmene.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
EIF – Elektronikk Industri Foreningen – inntok denne uken Bergen med sitt utstillingskonsept. Det vil si, helt inn til Bergen våget de seg ikke, men stoppet på flyplasshotellet. Det er ikke sikkert bergenserne var udelt begeistret for akkurat det.
Men oppslutningen fra EIF-medlemmene var upåklagelig, og arrangementet er en glimrende anledning til å kommunisere interaktivt med selgere, som kanskje kan bidra med litt mer kreative løsninger enn det man nødvendigvis finner på nettet. Dette bare som en oppfordring til å få med seg disse regionale eventene. Informasjon om tid og sted finner du på www.eif.no.
Tidligere i år skiftet EIF navn fra Elektronikk Importør Foreningen til Elektronikk Industri Foreningen. Dette for å få med utviklere og produsenter. Topro deltok for første gang på EIF-utstilling som representant for sistnevnte. – Det er en fin mulighet til å vise seg frem. Vi håper EIF vil være en god arena for oss, sier salgssjef Knut Bakken.

I en batteriavhengig verden er det mye å gjøre for Kjell Rune Sylte (t.h.) og Einar Gotaas i GPBM Norge AS. – Vi ser en trend mot bruk av mindre celler som kan gi store strømmer på kort tid, sier Gotaas, som kan by på et nytt agentur nettopp innen denne sjangeren: Molicell. De to varsler flere nyheter om kort tid.

På Freber sin stand var det stor oppmerksomhet rundt den nye energibanken fra Tecxus. Den skal være i stand til å lade alt fra mobiltelefoner til verktøy, det er bare å finne den riktige overgangspluggen. – Enheten har slått alle tilsvarende produkter i test, og har utgang for både 9 og 12V, forteller Jan Erik Hennum (t.v.) og Trond Eriksen.

Kundespesifiserte løsninger, box-PCer og skjermer som tåler en sjøsprøyt var blant tingene Acte fokuserte på. – Vi vinner mange leveranser om dagen, sier salgssjef Jan Erik Engemoen (t.h.), som tror selskapet har styrket seg gjennom satsingen på definerte segmenter som Embedded, Marine og Medisin.

Nortelco hadde med seg hele spekteret av instrumenter og EMC-skjerming. En av nyhetene var et sourcemeter fra Keithley (modell 2450), som bl.a. har fått grafisk visning. – Dette betyr at du kan få I/V (strøm/spenning) karakteristikken f.eks. for en lysdiode, rett på skjermen, forklarer Svein Hermansen. – Instrumentet er dessuten blitt mye lettere å bruke!

4test viste frem en rekke instrumenter, som en ny sanntids spektrumanalyse (RTSA) funksjon som kan kjøres på eksisterende PXA-analysatorer og avdekke og dekode mengder av ulike signaler. Stor oppmerksomhet vekket også denne iPad/iPhone-appen til den håndholdte FieldFox-serien, som gjør det mulig å fjernstyre enheten, med et helt likt brukergrensesnitt, ifølge Kyrre Berntsen (t.h.) og Jonny Langmyren.

Christian Kjæmperud (t.v.) i Betek Consult varsler utvidet samarbeid med danske verktøy- og produksjonsutstyrsleverandøren Hin AS, her representert ved Christian Antoft og Martin Fredslund. Men det kommer vi tilbake med en utfyllende historie om.
