
MEMS fra Kionix til Rutronik
Elektronikkdistributøren Rutronik skal selge MEMS sensorløsninger fra amerikanske Kionix, leverandør av aksellerasjons- og kombinerte sensorer. Avtalen som trer i kraft nå, dekker hele Europa.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
Et nytt produkt fra Kionix er en ARM-basert sensor-«hub». Denne kombinerer ytelse og lavenergi 3-akset akselerator med en 32-bit ARM Cortex M0 mikrokontroller, pakket i en 3 x 3 x 30,9 mm kapsling.
Det følger med et omfattende bibliotek med programmer for prosessering av bevegelse, som skritteller og kaloriteller, overvåking av bevegelse og muligheter til å skille mellom forskjellige bevegelsesmønstre, som gange, løp, bil eller tog.
Andre funksjoner er funksjoner for tapping, dobbeltapping, skjermrotering, tipp, med mer.
I 9-akse-segmentet har de levert den første magnetiske gyroløsning, under betegnelsen KMX61G. Her er gyroen emulert basert på magnetfelt i kombinasjon med akseleratorer. Denne er optimalisert for bruk i mobile applikasjoner og har blant annet sensor «fusjonsprogramvare» og automatiske kalibreringsalgoritmer. Strømbehovet er 450µA. Testeksemplarer av denne, som leveres i en 3 x 3 x 0,9 mm kapsling, er tilgjengelig fra Rutronik, får vi vite.
Kionix er for øvrig et datterselskap av ROHM Semiconductor, en leverandør Rutronik har hatt siden 1999.