Bedring allerede i tredje kvartal?
§ return ElektronikknettImportHelper::emptyCheck('Gartner Dataquest velger å se positivt på utviklingen i år, og tror at markedet vil starte en oppgang allerede tredje kvartal i år. Dette tiltross for at etterspørselen etter utstyr fortsatt går ned.','caption'); §
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
Selv om nesten alle sektorer for elektronikkutstyr går ned, mener analytikere ved Gartner Dataquest at PC-relatert produksjon nå har nådd bunnen. Dermed ser de første tegn til håp for leverandørkjeden. Men samtidig sier de at for halvledersalget vil det ta fem år før de når 2007-nivå.
Så med litt optimisme der noe av oppgangen starter allerede i år, er spådommen som følger: De fleste industrisektorer vil ikke nå bunnen før tredje kvartal 2009. En forbedret global økonomi bør gjøre det mulig for elektronikkindustrien å oppnå en varig gjenoppbygging andre halvdel av 2010, med ny "aksellerasjon" i salget i 2011.
Med en slik utvidet gjenoppbyggingsperiode, må industrien være forberedt på vesentlige forandringer i forbrukernes kjøpemønster, et annet mønster når det gjelder teknologietterspørsel og et annet leverandørlandskap. Med dette som bakgrunn forventer analytikerne at flere leverandører ikke vil klare å overleve.