Infineon går til retten mot Atmel
Infineon har valgt å gå til patentsøksmål mot Atmel. Søksmålet gjelder patenter de hevder eierskap på i produkter som omfatter mikrokontrollere som Atmels AVR, XMEGA og maXTouch. Atmel har svart.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
Søksmålet gjelder skader og permanent pålegg mot brudd på 11 patenter eid av Infineon registrert i USA. De vil også ha en fastsettelsesdom rundt opphavsrettigheter til tre patenter som Atmel har registrert i USA.
Infineon hevder at Atmel krenker deres patenter gjennom å selge og importere produkter til USA, inkludert mikrokontrollere som AVR, XMEGA og maXTouch, brukt i bilindustri, industriapplikasjoner og berøringsskjermer.
Atmel har nå svart på beskyldningene og sier at de vil kjempe i mot søksmålet med alle midler og mener det er helt grunnløst. Selv om de ennå ikke har gått gjennom klagen i detalj.
I følge Atmel var de, før søksmålet, i samtaler om det var fornuftig å ha et lisenssamarbeid, også om Infineon måtte ha lisens på patent fra Atmel som de hevded Infineon brukte i sine produkter. Atmel fant under disse diskusjonene at de ikke brøt eller brukte patenter fra Infineon. Etter diskusjonene kom altså Infineon og hevdet at Atmel brukte ytterligere fem patenter. Dette har Atmel ennå ikke gått i gjennom i detalj.
I følge en talsmann fra Atmel er dette ikke overraskende med bakgrunn i deres suksess i mikrokontrollermarkedet. Derfor vurderer de sterkt å gå til motsøksmål for å finne ut om Infineon faktisk bruker deres intellektuelle eiendom.