Dårligere resultat, men ikke så ille likevel

Telenors kvartalstall viser en økning i driftsinntekter, dårligere resultat, men sterk kontantstrøm.

Publisert

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

I første kvartal 2009 hadde Telenor-konsernet stabile driftsinntekter og en EBITDA-margin på linje med våre utsikter for 2009. I følge konsernsjef Jon Fredrik Baksaas har selskapet lykkes med å redusere investeringer og kostnader, noe som har resultert i en sterk kontantstrømsmargin. Det er særlig Telenor i Norge og Grameenphone i Bangladesh som leverer gode resultater.

– Forretningsomgivelsene fortsetter å være turbulente, og vi opplever at det nå også påvirker telekom-sektoren i noen grad, spesielt innen internasjonal trafikk. Trafikkvolumene er imidlertid relativt stabile. Blant våre markeder er det Ukraina som er mest påvirket av finanskrisen. Til tross for negativ inntektsutvikling fortsetter Kyivstar å levere høye marginer og forsvare sin sterke markedsandel målt i inntekter, sier Baksaas i en pressemelding.

Den mye omtalte konflikten med Alfa Group eskalerte gjennom første kvartal, med arrest av aksjer i VimpelCom. Telenor fikk et offisielt krav 3. april i år om å betale 1,7 milliarder USD i erstatning for påståtte skader. – Telenor anser kravet for å være ubegrunnet, og forventer en rettferdig behandling i høyere rettsinstanser, sier Baksaas.

Sluttføringen av avtalen om Unitech Wireless i India 20. mars anses for å være en milepæl for Telenor-konsernet. Det forberedes en lansering i løpet av andre halvår 2009.

Konsernet opprettholder utsiktene for 2009 heter det til slutt i meldingen som gikk ut i dag.

 

Powered by Labrador CMS