Bedre enn forventet, stenger fabrikker

Texas Instruments (TI) fikk et bedre resultat enn forventet i fjerde kvartal 2011 og annonserte at de kommer til å stenge to eldre fabrikker i løpet av de neste 18 månedene.

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

I følge TI var resultatene bedre enn forventet over alle de viktigste produktlinjene. – Dette forsterker vår tro på at vi er på bunnen av denne nedgangen i økonomien, sa Rich Templeton, styreleder og CEO i Texas Instruments.

TI sa samtidig at de ønsker å stenge fabrikken i Hiji, Japan og en annen i Houston, USA. Begge fabrikker er for 150 mm skiver og her produseres analoge og innvevde prosessorer. De er også de siste i «flåten» av 150 mm-fabrikker. De har 11 andre fabrikker, der ni er 200 mm og to er 300 mm-fabrikker.

Produksjonen ved fabrikkene som skal nedlegges blir flyttet til mer avanserte produksjonsanlegg. Tilsammen representerer de 4 prosent av omsetningen og har hver ca 500 ansatte.

Omsetningen i fjerde kvartal ble på 3,42 milliarder dollar, ned én prosent fra kvartalet før og tre prosent lavere enn samme kvartal 2010. Nettoresultatet ble på 298 millioner dollar, 50 prosent lavere enn kvartalet før og 68 prosent lavere enn samme kvartal året før.

Fjerde kvartal ga en omsetning som overgikk analytikernes forventning på 3,25 milliarder dollar.

For hele året meldte TI om en omsetning på 13,74 milliarder dollar, to prosent lavere enn i 2010, da de omsatte for 13,97 milliarder dollar.

Powered by Labrador CMS