Forsvarsteknologi:
Tester samarbeid mellom bakke- og luftdroner
Store grupper ubemannede kjøretøyer, overvåkingsdroner og angrepsdroner ble nylig testet i et felles norsk-svensk eksperiment. Målet var ikke å øve taktikk, men å avdekke tekniske begrensninger og utviklingsbehov for fremtidige ubemannede operasjoner.
Den hittil største testen med ubemannede militære kjøretøyer (UGV) i Norge ble gjennomført tidligere i år i regi av Hærens Combat Lab og den svenske hæren. Forsvarets forskningsinstitutt (FFI) og svenske FOI deltok med forskningspersonell, mens observatører fra Finland, Danmark, Belgia og Nederland fulgte eksperimentet.
Scenarioet innebar at en gruppe ubemannede kjøretøyer skulle ta seg gjennom fiendtlige linjer med støtte fra droner i luften. Overvåkingsdroner bidro med situasjonsforståelse, mens angrepsdroner skulle håndtere trusler langs ruten. Oppdraget kulminerte med å få en fjernstyrt svensk lastebil gjennom operasjonsområdet.
Ifølge FFI var scenarioet først og fremst et teknologisk testmiljø.
– Målet var å feile, lære og identifisere svakheter, begrensninger og muligheter med de ubemannede systemene, både teknisk og konseptuelt, sier forskningsleder Kim Mathiassen ved FFI.
Tester operatørbelastning og systemintegrasjon
Et sentralt tema i forsøket var samspillet mellom operatører, kjøretøyer, droner og digitale støttesystemer. Forskerne undersøkte blant annet hvor stor kognitiv belastning operatørene opplever når flere ubemannede plattformer styres samtidig, og hvordan data fra droner og UGV-er kan integreres i kampstyringssystemer.
FFIs Sven Bjerke understreker at utviklingen skjer trinnvis.
– Hvis noe svikter, stopper vi opp og løser det problemet før vi går videre. Første mål er å få koordinert fjernstyrte operasjoner til å fungere robust fra A til B, sier han.
Kommunikasjonsrobusthet og beskyttelse mot jamming er også viktige problemstillinger, men disse inngikk ikke i denne delen av forsøket.
Forbereder neste generasjon ubemannede systemer
Utviklingen av luftdroner har gått raskt de siste årene, og FFI forventer en tilsvarende modning for ubemannede bakkesystemer.
Bjerke peker samtidig på betydningen av det nordiske forskningssamarbeidet. Norge, Sverige og Finland har lignende utfordringer knyttet til topografi, klima og operative forhold som ikke alltid prioriteres av internasjonale leverandører.
Resultatene fra eksperimentet vil være en del av kunnskapsgrunnlaget når Hæren presenterer sitt nye konsept for ubemannede systemer under Army Summit 2026 den 17. september.
Se video her: