3500 må gå

Nokia reduserer ytterligere, gjennom stenging av fabrikk i Romania og samordning av virksomheter.

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

Nokia stenger fabrikk i Romania med 2200 ansatte og samordner datterselskapet Navteq med virksomheten innen sosiale geografiske tjenester. Det betyr at ytterligere 1300 personer må gå.

I en pressemelding sier selskapet at «vi må ta disse smertefulle, men nødvendige tiltakene for å tilpasse arbeidsstyrke og virksomhet med vår vei videre fremover».

Reduksjonene kommer i tillegg til varsel i våres om at 7000 ansatte må bort.
Ved årsskiftet skal fabrikken i Cluj stenges. Produksjonen av mobiltelefoner flyttes til Asia. I følge Nokia er motivet at disse fabrikkene ligger nærmere kundene.

Selskapet har tidligere meldt at de har planer om å slå sammen navigasjonsselskapet Navteq med sin virksomhet innen sosiale geografiske tjenester, kalt Location & Commerce. Nå skal det skje og på grunn av synergieffekter blir 1300 personer overflødige.   Dette skjer også ved årsskiftet.

Det skal visst ikke stoppe der. De snakker om fremtidige reduksjoner i andre fabrikker, blant annet finske Salo, ungarske Komarom og Reynosa i Mexico.

Men det skal ikke skje før til neste år.

Powered by Labrador CMS