Vinnere i nasjonal mattekonkurranse kåret
Matematikk-konkurransen Albert 2008 har kåret Norges flinkeste førsteklassinger på videregående nivå. Dette er en landsomfattende konkurranse og 51 skarpe finalister deltok i den avsluttende finalen på Høvik lørdag 19. april.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
Etter flere innledende runder, ble finalen av Albert 2008 gjennomført lørdag 19. april hos Det Norske Veritas på Høvik. 51 elever deltok og førstepremien ble delt ut til 12 elever av Statssekretær Lisbet Rugtvedt.
Albert-konkurransen er arrangert av Realfagskolen som er drevet og finansiert av Det Norske Veritas og Abelia.
- Nivået var imponerende og vi håper alle deltakerne får en lysende karriere innen realfag, sier Per Berg, som er daglig leder av Realfagskolen.
- Studieforberedende kunnskap har over tid blitt tonet kraftig ned i norsk skole, og norske kunnskapsbedrifter er i dag alvorlig bekymret for fremtidig tilgang på kvalifisert arbeidskraft. Derfor ser Det Norske Veritas og Abelia på dette tiltaket som svært viktig, sier Wiggo Smeby, prosjektleder for Det Norske Veritas (DNV).