Samarbeider om betalingstjenester

Norske mobiloperatører etablerer felles selskap for mobil betalingstjeneste.

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

Telenor, TeliaSonera og Tele2 etablerer et felles selskap som skal tilby alle forbrukere i Norge sikker og enkel betaling via mobiltelefonen. Ambisjonen er at norske mobilbrukere skal kunne ta i bruk den mobile betalingstjenesten i løpet av 1. halvår 2013.

I dag bruker 60 prosent av norske mobilkunder telefonen til å betale for tjenester. I følge undersøkelser ønsker brukerne å bruke mobilen som betalingsinstrument i enda høyere grad.

Målet med operatørsamarbeidet er at mobilen skal kunne brukes i større grad til betaling gjennom å utvide bruksområdene. Det nye selskapet skal videreutvikle dagens betalingsløsning fra SMS til et brukervennlig alternativ til kontanter, som øker sikkerheten og er enklere å bruke for kunder og brukersteder.

Tjenesten vil være operatøruavhengig slik at mobilkundene ikke skal merke noen forskjell om de for eksempel bytter mobilabonnement. Løsningen vil også bli tilrettelagt for kunder med bedriftsabonnement eller kontantkort. Samtidig vil alle brukersteder forholde seg til kun ett selskap. Dette vil gi større trygghet og mindre administrasjon for det enkelte brukerstedet og butikkeier.

For å kunne tilby en optimal og brukervennlig løsning for både kunder og brukersteder er det essensielt at det utvikles en felles betalingsløsning på tvers av alle mobilnettverk og teknologier. Derfor vil de tre operatørene etablere et felles selskap med like eierandeler som, under felles merkenavn, skal sikre trygg og enkel bruk av den mobile betalingstjenesten.

 

Powered by Labrador CMS