Høy underliggende inntektsvekst
Telenor melder om høy underliggende inntektsvekst i første kvartal.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
I første kvartal 2007 økte Telenors driftsinntekter med 5 prosent sammenlignet med første kvartal 2006, til 22,4 milliarder kroner. Underliggende inntektsvekst var 12 prosent. EBITDA før andre inntekter og kostnader var 7,1 milliarder kroner mens resultat før skatt var 4,2 milliarder kroner.
- Jeg er svært fornøyd med å kunne presentere en sterk underliggende utvikling for Telenor, med fortsatt høy vekst i driftsinntekter og abonnement. Våre konsoliderte mobilvirksomheter fikk mer enn seks millioner abonnement i løpet av kvartalet. Telenors resultater er imidlertid påvirket av at vi ikke kan inkludere Kyivstar, som følge av at midlertidige forføyninger i Ukraina for øyeblikket forhindrer oss i å motta finansiell informasjon fra selskapet, sier Telenors konsernsjef, Jon Fredrik Baksaas i en kommentar.
- Digi i Malaysia fortsetter sin utmerkede utvikling. Telenor Pakistan vokser raskere enn forventet, selskapet har økt inntektene per abonnement og dermed levert break-even EBITDA for kvartalet. Sonofon i Danmark har også levert nok et solid kvartalsresultat. Økt konkurranse og prisreduksjoner i Bangladesh har ført til lavere vekst for Grameenphone. Grameenphone utreder nå mulighetene for børsnotering av selskapet i Dhaka, sier Baksaas.
I Fixed Norge ble de underliggende totale inntektene redusert med 5,7 prosent i første kvartal 2007 til 3.856 millioner kroner sammenlignet med første kvartal i fjor. Telenor mener å ha utlignet prisforskjellen mellom bredbåndstelefoni (VoIP) og tradisjonell telefoni gjennom prisreduksjoner. I forhold til tidligere kvartaler har færre kunder sagt opp sine tradisjonelle telefonabonnement. Dette har bidratt til reduserte kostnader for den norske fastlinjevirksomheten. I løpet av kvartalet økte antall xDSL-abonnement i Norge med 22.000 til 594.000. Telenors estimerte markedsandel for xDSL i sluttbrukermarkedet var 57 prosent, på linje med det foregående kvartalet. Telenor hevder å være markedsleder innen bredbånd i Skandinavia, med totalt 1,5 millioner privatabonnement ved utgangen av første kvartal 2007.
I Broadcast økte inntektene med 12 prosent sammenlignet med første kvartal 2006 til 1.700 millioner kroner. EBITDA var 375 millioner kroner, ned fra 408 millioner kroner i første kvartal 2006. Ved utgangen av første kvartal 2007 var antall betal-TV-kunder (DTH) 944.000, mens antall kabel-TV-kunder var 700.000.
Resten av kvartalsrapporten kan du lese her.