Rapport:
Stor vekst i forsvarsindustrien
Krigen i Ukraina har – ikke uventet – påvirket forsvarsmarkedet betydelig.
Forsvarsindustrien startet å merke den økte etterspørselen allerede fra 2022. I 2024 fortsatte veksten i den forsvarsrelaterte omsetningen, og endte på over 46 mrd. kroner. Dette tilsvarer en økning på 34 % fra året før.
"Forsvarsindustrien i Norge - statistikk" er en årlig rapport utarbeidet av Forsvaret Forskningsinstitutt (FFI) på oppdrag fra Forsvarsdepartementet og FSi. Rapporten gir en systematisk oversikt over industriens økonomiske utvikling, og gir et faktagrunnlag for myndighetenes oppfølging av det forsvarsindustrielle området.
– Forsvarsindustrien har en avgjørende rolle for å sikre vårt eget forsvar og våre alliertes tilgang til kritisk forsvarsmateriell og teknologi. Fordi det norske hjemmemarkedet er for lite, er forsvarsindustrien er avhengig av internasjonale markeder og samarbeid over landegrensene i utvikling og produksjon av forsvarsmateriell, skriver FSi på sin hjemmeside.
I 2024 var den samlede forsvarsrelaterte eksporten på nær 19 mrd. kroner, en økning på 40% fra året før. Av dette utgjorde eksporten av forsvarsmateriell til Ukraina nær 1 mrd. kroner. Mesteparten av norsk eksport går til NATO-land, med USA som største mottaker.
I rapporten kartlegger FFI også forsvarsrelaterte årsverk, finansiering av FoU, og forsvarsrelaterte ordrereserver. Virksomhetene rapporterte over 141 mrd. kroner i ordrereserver, en økning på 71% fra 2023 til 2024.
Les hele rapporten "Forsvarsindustrien i Norge - statistikk for 2024" her.