Expo 2025:

Den norske delegasjonen til Norges dag på Expo Osaka 2025.

Norges dag på verdensutstillingen

I går ble det feiret Norges Dag på verdensutstillingen i Osaka. Samtidig signerte Kongsberg avtale med japansk selskap for å utvikle et banebrytende navigasjonssystem.

Publisert Sist oppdatert

Hver nasjon får en nasjonaldag på Expo i Osaka, og i dag var det Norges tur. Artist Helene Bøksle opptrådte under den offisielle seremonien, og topper fra næringslivet var til stede for å møte japanske bedrifter. Statssekretær Ragnhild Sjoner Syrstad stilte fra Nærings- og fiskeridepartementet.

Utenriksminister Espen Barth Eide er både opptatt av at Norge deltar på internasjonale arenaer som Expo, og at verdensutstillingen er en viktig plattform for videre samarbeid mellom Norge og Japan.

– Expo 2025 i Osaka er en unik anledning for norsk næringsliv til å vise frem bredden i det vi har å tilby – fra løsninger innen fornybar energi og bærekraftig teknologi, til sjømateksport og strategisk forsvarssamarbeid. Med deltagelsen her styrker vi relasjoner og bygger nye og innovative partnerskap, sier Barth Eide.

Norge deltar i en felles nordisk paviljong sammen med Danmark, Finland, Island og Sverige. Her løftes temaer som bærekraft, tillit og innovasjon, med særlig vekt på grønn omstilling, sirkulær økonomi og digitalisering.

Møte mellom norsk og japansk næringsliv

Det er Innovasjon Norge som har organisert den norske deltagelsen i den nordiske paviljongen Nordic Circle på oppdrag fra Nærings- og fiskeridepartementet. Innovasjon Norge har også invitert og tilrettelagt for næringslivet på Norges Dag på Expo i Osaka.

– Vi ser at det er enda viktigere enn før å skape arenaer der norsk næringsliv møter næringsliv i utlandet, for å legge grunnlag for fremtidig eksport. Expo i Japan er en glimrende møteplass. Vårt kontor i Tokyo jobber med prosjekter innenfor blant annet havvind og annen fornybar energi, og Sjømatrådet er svært aktive i Japan, sier administrerende direktør i Innovasjon Norge, Håkon Haugli.

Seks norske selskap har vært med å finansiere den norske deltagelsen i det nordiske paviljongprosjektet, og er aktive deltagere i delegasjonen til Norges dag på Expo. Det er DNV, Equinor, Kongsberg, GE Healthcare, Rystad Energy og Sjømatrådet. NHO og LO er også med i prosjektstyret. Idar Kreutzer, områdedirektør for internasjonalt, privat eierskap og digitalisering i NHO, er også nestleder for den nordiske paviljongen.

Kongsberg-avtale

Konserndirektør Anders Rønningen i Kongsberg Discovery signerte avtale med japanske Silicon Sensing.

Under seminaret for næringslivet signerte Kongsberg Discovery kontrakt med japanske Silicon Sensing. Sammen skal de utvikle et svært nøyaktig gyroskop til bruk i navigasjonssystemer. Ved å kombinere kunnskapen og teknologien til begge selskapene, håper de å utvikle dette avanserte gyroskopet raskere enn de kunne gjort hver for seg.

– Med kombinasjonen av Silicon Sensing sin kompetanse sammen med Kongsberg Discovery sin kompetanse, vil vi klare å utvikle en gyro med en banebrytende ytelse og raskere enn hver for oss. Når vi lykkes med dette vil ha et meget sterkt konkurransefortrinn i et globalt marked, sier Anders Rønningen, konserndirektør i Kongsberg Discovery.

Næringslivsdelegasjonen reiser tirsdag til Tokyo, der utenriksminister Eide, statssekretær Syrstad, NHO, LO, Innovasjon Norge, Eksfin og flere av de store norske bedriftene skal møte den japanske arbeidsgiverforeningen Keidanren, NHOs søsterorganisasjon i Japan.

 

Powered by Labrador CMS