Elektronikk-kysten sliter
Norske underleverandører sliter for tiden. Akkurat nå rammes bedriftene i Horten/Borre hardt.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
Hos Norautron er 29 personer varslet om permittering. I fjor var det som kjent helt motsatt, bedriften hadde tidenes vekst på over 30 prosent og ansatte da svært mange. Men nå har de største kundene (bl.a. Vingmed Sound, Norcontrol og Simrad) forskjøvet sine ordre til etter sommerferien. Og da forsvinner jo mye av grunnlaget plutselig.
Mectro permitterer 13 med samme begrunnelse som Norautron. Etter at vi i fjor hadde et rekordår har vi nå med starten på 2002 fått døra slengende midt i ansiktet. Ordrereserven er minsket og inngangen på nye oppdrag og ordrer er lavere enn vi hadde regnet med, sier adm.dir. Bjørn Junge i Mectro, til hortensavisen Gjengangeren. Ved sidne av ordretørke nevner han også ordreutsettelser.
AME sier opp fire ansatte, tre i administrasjonen og én fra produksjon, etter at fjerde kvartal i fjor var svært vanskelig. Vi måtte bare reagere, sier adm. direktør Tone Gellein Halvorsen til Gjengangeren. Oppsigelsene blir virkende fra 1. april i år.