Deler ut penger:

Leter etter ingeniørinnovasjon
Over sommeren skal DOGA dele ut 13 millioner kroner til innovasjonsprosjekter. Aktører innen teknikk og teknologi oppfordres spesielt til å søke. – Dette er noe flere burde prøvd seg på, sier gründer Trygve Thomessen i PPM Robotics.
Siden 2009 har en rekke teknikk- og teknologiselskaper fått midler gjennom Designdrevet innovasjonsprogram (DIP). Nå ønsker DOGA nye søknader fra gründere og bedrifter.
Kul trillevenn fremfor treg rullator

Øyvind Gedde, gründer og administrerende direktør i Movu Mobility, understreker at god design handler om langt mer enn det rent estetiske.
– Design er den bærende strukturen i løsningen vår. Brukerne sier de føler seg tryggere og mer selvstendige. Ikke minst ønsker de faktisk å bruke produktet. Da vet vi at vi har truffet, sier han.
I kjølvannet av DIP-midlene selskapet fikk i 2020, har de utviklet en kul og sprek trillevenn, Movu. Den kan erstatte den trauste rullatoren, et hjelpemiddel som mange synes er stigmatiserende.
– Støtten ga oss rom til å utvikle løsningen med utgangspunkt i faktiske brukerbehov, ikke antagelser. Vi kunne involvere både sluttbrukere, helsepersonell og samarbeidspartnere tidlig – noe som har gitt dypere innsikt, tydelig retning og høyere legitimitet, forklarer Gedde.
Så langt har 20 forhandlere i Norge tatt inn Movu, og snart står Sverige og Danmark for tur. Gedde mener at støtten fra DOGA har vært helt sentralt for å komme dit de er i dag.
– Midlene fra DOGA har gitt oss en sjelden mulighet til å gjøre innovasjonsarbeidet grundig. Det handler om å lytte, teste og lære – ikke gjette. For oss har det ført til løsninger vi aldri ville utviklet uten denne metodiske og menneskelige tilnærmingen, sier han.
Satser på vin og koffein
I 2020 mottok Zimmer & Peacock i Tønsberg 444 000 kroner i DIP-støtte for å utforske mulighetene som ligger i såkalte elektrokjemiske sensorer.

– DIP-midlene gjorde at vi kom i gang med et prosjekt som ellers ikke ville blitt noe av. Vi lærte masse og fikk en større forståelse av mulighetene som ligger i industridesign, sier Even Zimmer, administrerende direktør i Zimmer & Peacock.
Sammen med K8 industridesign gjennomførte Zimmer & Peacock en rekke dybdeintervjuer og gikk dypere inn i materien rundt bruk av elektrokjemiske sensorer innenfor næringsmiddelindustrien. Det har gitt helt konkrete resultater for den norske sensoraktøren.
– Basert på dette arbeidet stiftet vi et spinoff-selskap som skal utvikle produktet WineSense, som måler både sulfittinnhold og pH i vin. Dessuten har vi nå nylig lansert en sensor som måler koffeininnhold i kaffe og andre koffeinholdige drikker, sier Zimmer.
Trøndersk helserobot

Flere eldre innbyggere og mangel på arbeidskraft setter helse- og omsorgssektoren under stort press. I 2021 mottok PPM Robotics i Trondheim 500 000 kroner i DIP-støtte for å utvikle en sykehjemsrobot. Støtten gjorde at Trondheim-bedriften kunne koble på ekstern ekspertise fra designbyrået Inventas.
– Vi trodde vi var godt nok dekket på produktutvikling gjennom min erfaring som professor innen produksjonsteknikk, men Inventas tok med nye metoder inn i den kreative fasen. Ikke minst var dette viktig i fasen hvor vi skulle evaluere ulike retninger for produktet, sier Trygve Thomessen, daglig leder i PPM Robotics.
– Særlig viktig er det at robotene skaper relasjoner og trygghet hos eldre mennesker som til dels kan være demente. Her har brukermedvirkning og designmetodikk vært veldig nyttige verktøy, forteller gründeren.
Sterk anbefaling
Han nøler ikke med å anbefale DIP til andre bedrifter.
– Gjennom designmetodikken fikk en ny forståelse og ikke minst et mye bedre forankret produktkonsept enn vi hadde fått til på egenhånd. Dette er noe mange flere burde prøvd seg på, sier Thomessen.
– Grip sjansen
I år er den samlede nasjonale innovasjonspotten på 13 millioner kroner, og fristen for å søke om DIP-midler går ut onsdag 21. mai.

Næringsminister Cecilie Myrseth (Ap) oppfordrer små og store bedrifter over hele landet til å gripe muligheten og satse på designdrevet innovasjon:
– I en tid preget av internasjonal uro og økende usikkerhet, er det viktig at norsk næringsliv står støtt og utvikler nye løsninger med utgangspunkt i reelle behov. Støtten fra DOGA gir bedrifter mulighet til å utforske nye ideer sammen med brukerne. Det gir både økt treffsikkerhet og styrket konkurransekraft, sier Myrseth.
Anne Elisabeth Bull leder satsingsområdet designdrevet innovasjon i DOGA. Hun forteller at DIP-midlene går til å få inn designkompetanse i den viktige idéfasen.
– Ved hjelp av designmetodikk får du avdekket reelle brukerbehov. Det gir deg langt mer treffsikker innovasjon enn om du baserer deg på gjetting og antagelser. Dermed kommer innovasjonsprosjektet inn i riktig spor med én gang, sier hun.
(Pressenytt)