Donut-batteriet:
Trygg selv etter skade
Testrapporter kommer fortsatt inn: Den siste batteritesten hos Donut skal vise at battericellen er trygg selv når den er skadet.
I dag har Donut Lab offentliggjort resultatene av den siste testen som måler egenskapene til deres faststoffbatteri. Resultatene viser at Donut-batterier er fullstendig trygge å bruke i de skadesituasjonene som ble anvendt i testen. Testrapporten kan lastes ned på nettsiden I Donut Believe.
I forbindelse med den tidligere publiserte høytemperaturtesten, fant man ut at vakuumstrukturen rundt batteriet var brutt ned og hadde mistet vakuumet. Battericellen som ble brukt i testen, benyttet materialer og klebestoffer fra litiumionbatteri-industrien, som ikke er beregnet for å fungere ved temperaturer på 100 °C. Mange antok at batteriet hadde brutt fullstendig ned og blitt utsatt for termisk nedsmelting. Dette ville vært et sannsynlig utfall hvis det hadde vært et litiumionbatteri. For å demonstrere batteriets sikkerhet i praksis, besluttet Donut Lab å fortsette å bruke den skadede battericellen i syklusen.
– Hvis en lignende feil hadde oppstått med et tradisjonelt litiumionbatteri, ville det fått alvorlige følger. Den flytende elektrolytten ville lekke ut, og de aktive materialene ville komme i kontakt med oksygen – noe som kunne ha ført til brann eller termisk nedsmelting. Litiumionbatterier vil ikke lenger være i stand til å fungere etter at vakuumstrukturen har brutt ned. Fordi Donut-batteriet er et 100 % faststoffbatteri, blir det ikke utsatt for slike reaksjoner», forklarer Ville Piippo, CTO i Donut Lab.
Battericellen som ble brukt i testen, var den samme som fikk vakuumstrukturen skadet i høytemperaturtesten. Dette var ikke ment for å teste batteriets levetid; snarere var det en test for å bekrefte Donut-batteriets evne til å fungere trygt i skadet tilstand. I testen ble battericellen først utsatt for fem standard 1C-lade- og utladingssykluser. I løpet av disse syklusene fungerte battericellen helt normalt og sikkert, selv om vakuumstrukturen var ødelagt.
Cellen ble deretter ladet med en hurtigladehastighet på 5C gjennom 50 sykluser. I løpet av disse syklusene stabiliserte battericellens kapasitet seg på omtrent 11 amperetimer, fra de opprinnelige 25 amperetimene. Men den gjenopprettet noe av dette i løpet av de fem 1C-syklusene ved slutten av målingen. Hovedkonklusjonen fra denne testen er at selv om kapasiteten tidlig begynner å synke fordi det ytre skallet ødelegges, vil cellen likevel fungere stabilt og trygt uten noen temperaturtopper eller brannfare.