Etter sitt foredrag om smertefri blodsukkermåling fikk Per Øhlckers (t.h.) fra HiVe mange spørsmål fra interesserte tilhørere.

Markerte seg på nanokonferanse

Norske bedrifter og forskningsmiljø gjorde seg bemerket på COMS 2013 i Nederland, bl.a. med presentasjon av nyskapende blodsukkersensor.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

COMS – Commersialization of Micro- and Nanosystems – er en årlig møteplass for forskningsmiljø, bedrifter og investeringsselskaper innen nanoteknologi, med fokus på å omdanne forskningsresultater innen nano- og mikrosystemer til salgbare produkter. Arrangementet regnes som en viktig mingleplass for å treffe de riktige kontakter både for teknologiutveksling og finansiering.

En solid norsk delegasjon var tilstede på arrangementet denne uken, i regi av nettverksklyngen NCE Mikro- og nanoteknologi (NCE MNT), som også hadde en stor stand på konferansen. NCE MNT og Microtech Innovation (MTI) var forøvrig arrangør for COMS 2012 i Horten i fjor, og medsponsor for COMS 2013.

Norske miljøer var også godt representert i foredragsdelen. Kay Gastinger fra NTNU fikk presentert det norske samarbeidsprogrammet Norfab, som tilbyr tilgang til forskning, renroms- og produksjonsfasiliteter hos fire institusjoner i Norge.

Mest oppmerksomhet fikk kanskje de medisinske produktene fra Prediktor og SensoCure.

– Prediktor har i samarbeid med flere sykehus og Høgskolen i Vestfold (HiVe) utviklet en blodsukkersensor som kan festes på huden, og måle kontinuerlig blodsukkernivå uten å måtte ta blodprøve, forklarte professor Per Øhlckers ved Institutt for mikro- og nanosystemteknologi (IMST) ved HiVe. Sensoren er basert på såkalt nær-infrarødt (NIR) spektroskopi, og skal kunne bruke f.eks. en smarttelefon som brukergrensesnitt.

– Mange er berørt av diabetes, og markedet bare venter på en smertefri målemetode, understreker Øhlckers.

SensoCure har vi skrevet om i Elektronikk tidligere. De har utviklet en mikrobiosensor (IscAlert) som kan måle svikt i blodtilførsel (CO2-nivå) i vitale organer f.eks. under og etter en operasjon. – Vi har laget en industriell prototype og gjort kliniske studier under enkel håndkirurgi, og under hjerteoperasjon på en gris, fortalte Tor Inge Tønnesen fra Oslo Universitetssykehus, mens han illustrerte forsøket med talende video - i farger - fra inngrepet. Det gjorde inntrykk på forsamlingen.

Det gjøres millioner av hjerteoperasjoner årlig, og Tønnesen tror at samtlige kan gjøre bruk av denne teknologien - hvis prisen er lav nok. IscAlert er allerede godkjent i henhold til amerikanske FDA og europeiske CE-kriterier.

Fyldig reportasje fra COMS 2013 kommer i neste nummer av Elektronikk.

Det var til tider hektisk på den norske standen på COMS 2013.
Powered by Labrador CMS