Grafikkortet som regnemaskin

I forskningskretser har man vært klar over den enorme regnekraften som ligger i Pcens grafikkort. Nå er en kommersiell løsning på beddingen.

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

Ifølge Elektroniktidningen er Peakstream ett av de første selskaper som kommersialiserer  denne oppdagelsen av den enorme regnekraften som skjuler seg i Pcenes grafikkort – en magnityde mer enn i CPUen

Løsningen er egentlig like enkel som den er genial, og vår kollega i det svenske bladet undrer seg over at ikke industrien har hengt seg på denne trenden, som kalles GPGPU – general-purpose computing on graphics processing units.  Grafikken har faktisk blitt Pcens tyngste opgave, og grafikkortene var den første PC-komponenten med flerkjerner.

Peakstream slippper nå en versjon av sin programvare for frittstående arbeidsstasjoner, og en for clusterkonfigurasjoner. Arbeidsstasjonene må ha ett av de grafikkortene som Peakstream har lykkes i å ”lure” til å utføre gnerelle beregninger (i første omgang bare kort som bygger på ATI R580-arkitektur). Pcen må dessuten ha AMD Opteron eller Intel Xeon med 1 GB minne.
Man programmerer i C og kaller opp Peakstreams programgrensesnitt for vektor- og matriseberegninger –  derfor er det viktig å kunne uttrykke problemet for å dra nytte av verktøyet. Oppkallene er utformet for å ligne det numeriske programbiblioteket Blas.

Prisen anslås til 2000 USD per node (studentversjon 295 USD).

Selskapet skal være i gang med å oversette sin programvare for den nikjerners Cell-prosessoren, foruten flere grafikkort.

Powered by Labrador CMS