Pris for beste IT-produkt i Europa i 2001
Det norske firmaet Mison er tildelt prisen for beste IT-produkt i Europa i 2001 for et ultralydstyrt navigasjonssystem for hjernekirurgi.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
Det er kåret tre vinnere, og det er første gang et norsk firma har gått til topps i denne konkurransen, heter det i en pressemelding fra Norges tekniske vitenskapsakademi (NTVA). Prisen, European Information Society Technology Prize, ble delt ut mandag på EUs årlige IT-arrangement i Düsseldorf i Tyskland.
Mison fikk prisen for et navigasjonssystem for hjernekirurgi. Systemet, som er basert på ultralyd, skal nå lanseres i Europa, skriver NTVA. Mison har utviklet flere produkter for å gjøre kikkhullskirurgi. Forsknings- og utviklingsarbeidet Mison driver er finansiert av blant andre Helse- og sosialdepartementet, Norges forskningsråd og Kreftforeningen.
Prisen er på 1,6 millioner norske kroner.
(NTB)