Over 250 milliarder til IoT

Fra 2011 til 2015 er det investert mer enn 250 milliarder kroner i IoT-relaterte oppstartsbedrifter, melder Ovum.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er 2 år eller eldre

I tidsrommet mellom 2011 og 2015 brukte telekom- og teknologiselskaper mer enn 250 milliarder kroner (31 mrd USD) på IoT-relaterte investeringer og oppkjøp, ifølge en ny forskningsrapport fra Ovum.

– Ved å bruke data fra Ovums Investments Tracker, sporet vi 76 oppkjøp fordelt på 8 sektorer, inkludert IT-tjenester, kroppsnær elektronikk og tilkoplede biler, sier senioranalytiker Francesco Radicati.

Intel ligger på topp med sitt oppkjøp av halvlederselskapet Altera (som riktignok ikke kan regnes som et oppstartsfirma) for 16,7 mrd USD,  mens Verizon, Google og Qualcomm gjorde minst ett oppkjøp på mer enn 1 mrd USD i perioden.

Antallet oppkjøp  økte fra fire i 2011 til 19 i 2015, mens antall investeringer nådde sitt foreløpige toppnivå i 2013, da selskaper som for eksempel Fitbit tiltrakk seg mer interesse fra teknologi- og telekomsektoren.

Den største enkeltinvesteringen i 2015 – en 115 mill USD stor såkalt serie D finansieringsrunde for ultra-smalbåndstilbyderen Sigfox – ble gjort av en gruppe bestående av investeringsfond fra Telefonica, NTT Docomo og SK Telecom.

– Mens telekomselskapene fatter stadig mer interesse for IoT,  viser våre data at leverandører som Intel og Qualcomm, samt teknologigiganter som Google, fremdeles er de som legger mest penger i denne sektoren, fremholder Radicati, som også har skrevet rapporten.  – Med sine egne investeringsfond og ikke minst nærhet til viktige innovasjonsmiljøer, har disse selskapene ekspertisen som skal til for å identifisere ”up-and-coming” IoT oppstarter, så vel som kapitalen som trengs for å investere i og kjøpe disse selskapene, understreker han.

Men telekomselskapene blir mer aktive, påpeker han: – De har begynt å sette opp egne investeringsfond og oppstarts-akseleratorer, og gjør i økende grad oppkjøp for å støtte eksisterende strategier, sier Radicati.

Eksempler verdt å merke seg er blant andre Verizons oppkjøp av Hughes Telematics i 2012, og Vodafones oppkjøp av en tjenesteleverandør for bilkommunikasjon, Cobra, i 2015, avslutter Radicati.

Powered by Labrador CMS