
Utvikler ny militær kommunikasjonssatellitt for nordområdene
Radiokommunikasjon i nord har lenge vært en hodepine for Forsvaret. Et nytt FFI-prosjekt skal bruke nanosatellitter for å løse problemet. Prosjektet blir også en prøvekanin for rask teknologiutvikling.
Denne artikkelen er 2 år eller eldre
– Satellittsystemene som finnes i dag gir begrenset dekning langt mot nord. Målet er å ha et nytt, norsk system ferdig utviklet og utprøvd på kun to år, sier sjefsforsker Lars Erling Bråten ved FFI.

En testsatellitt skal skytes opp allerede i oktober 2021. Satellitten skal gå i lav polar bane og fungere som relé for militært kommunikasjonsutstyr.
Testsatellitten vil passere over Nord-Norge inntil 15 ganger per døgn, forklarer Bråten. Prosjektet skal vise hvordan slike satellitter kan gi stabil dekning også nede i dype, trange daler, og hvordan de kan brukes til taktisk kommunikasjon i militære operasjoner.
Testsatellitten vil passere over Nord-Norge inntil 15 ganger per døgn. Forskerne vil bruke den for å demonstrere hvordan slike satellitter kan gi stabil UHF-dekning også nede i dype, trange daler, og slik forbedre taktisk kommunikasjon i militære operasjoner.
På sikt kan det bli aktuelt å utvikle en konstellasjon av satellitter som et kommunikasjonsnettverk. Ett av prosjektets oppgaver blir å finne ut hvordan dette kan gjøres.
I tillegg til å gi bedre og sikrere UHF-kommunikasjon, skal satellittene kunne lagre og videresende talemeldinger og annen data.
Satellittene skal kunne brukes av kommersielt tilgjengelige terminaler.
Firmaet GomSpace er valgt ut til å utvikle og levere den første satellitten til FFI. Kontrakten er verdt 19 millioner svenske kroner
Testsatelitten som skal skytes opp i 2021 utvikles av det danske firmaet GomSpace.

I tillegg til å være en teknologitest er prosjektet en prøvekanin for rask teknologiutvikling. Norske myndigheter ønsker å se om de kan kutte ned tiden det tar å møte et slikt teknologibehov.
– Målet er å ha systemet ferdig utviklet og utprøvd på kun to år fra prosjektstart, sier Bråten.
For å få til dette har forskere blitt nødt til å kutte ut noen av sikkerhetsmarginene og testperiodene de vanligvis unner seg. – Tiden fra satellitten er levert til den skal skytes opp er nok noe mindre enn vi forskere er vant med, men det gjør det også spennende og utfordrende å lede prosjektet.