Nyhetsbrev

Ønsker du å få siste nytt fra Elektronikknett? Meld deg på her:

Meld deg på     Meld deg av

Kalender

07.09.10 - 08.09.10
27.09.10 - 30.09.10
02.11.10
09.11.10 - 12.11.10
Gå til kalenderen

NOTE ber om mer penger

Med en omsetningsnedgang på 30 prosent og et tap på 73,5 millioner kroner, ser det ikke  lyst ut for kontraktprodusenten NOTE. Nå kommer de til å be om ytterligere 56,7 millioner kroner fra aksjonærene.

I løpet av året har det vært mange dårlige meldinger fra NOTE, med unntak av satsingen i Norge, kanskje. Men etter at de mistet en stor telekom-kunde i fjor kan det se ut som det er vanskelig å komme på bena igjen.

I følge regnskapet for 2009 omsatte de for 1,2 milliarder svenske kroner, eller 971 millioner kroner i 2009. Det er en nedgang på 30 prosent sammenlignet med 2008, da omsetningen var på ca 1,4 milliarder kroner. Driftsresultatet endte på -73,5 millioner, mot -3 millioner i 2008. Da er det inkludert en ekstraordinær kostnad på 51,5 millioner kroner.

Som sagt, mye har skjedd i løpet av året som har gått. På grunn av tapet av storkunden måtte de skille seg av med fabrikken i Skellefteå. Samtidig ble det investert i fabrikk i Kina, IONOTE electronics.

Selskapet varsler at det blir ytterligere omstruktureringskostnader, i størrelsesorden 36 millioner kroner allerede første kvartal. Gevinsten av disse tiltakene forventes å ligge i rundt 40 millioner kroner årlig. Det er i forbindelse med disse kostnadene at selskapet vil be om ytterligere 56,7 millioner fra ekisterende aksjonærer.

Det har ikke hjulpet selskapet at de i løpet av under ett år har byttet ut konserndirektør to ganger. Knut Pogost overtok etter Arne Forslund i juni, og Göran Jansson, vise styreformann, overtok som midlertidig konserndirektør 24. januar i år.

Del på:
NettBY

Tips en venn

Kommentarer til artikkelen

Legg til ny kommentar:
  • Vis respekt for andre lesere og omtalte personer. Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.